Egy átlagos ember percenként 14 alkalommal vesz levegőt, ami átlagosan 7 liter levegőcserének felel meg. Az általunk, kültéri környezetünkből belélegzett levegő összetétele állandónak tekinthető (a levegőtérfogat 99,998%-ának 78,084%-a nitrogén, 20,948%-a oxigén, 0,934%-a argon) és csupán elenyésző hányada szén-dioxid. A tüdőbe érkező levegő összetétele megváltozik, az oxigén aránya lecsökken, míg a szén-dioxidé megnövekszik.
A levegő vizsgálatakor a mérőműszer a következő anyagok koncentrációját méri:
Szálló por
Az általunk is mért PM2,5 (PM: Particulate Matter) aeroszol részecske a 2,5 mikrométernél kisebb, levegőben található diszperz állapotú szilárd és cseppfolyós anyagokat jelenti. Ezek az apró szemcsék a légzőszervekben mélyebbre is behatolnak, a tüdőig is eljutnak. Irritálják a szemünket, az orrunkat, a torkunkat, köhögést, tüsszögést, orrfolyást okozhatnak. Ha huzamosabb ideig tartózkodunk ilyen területen, az légszomjjal járhat, a tüdőfunkció kevésbé hatékonnyá válik és az asztmások, szívbetegek egészségi állapotát rontja.
HCHO (formaldehid):
A formaldehid egy gáz halmazállapotú szerves vegyület, mely rákkeltő. Környezetünkben elsősorban belső terekben lehet jelentős a mennyisége, különösen új bútorok beszerzése, vagy lakásfelújítás, illetve házépítés után. A fából készült bútorok, padlók, ajtók, ablakkeretek (farost- és rétegelt lemezek formaldehid alapú műgyanta ragasztóanyagai), továbbá a padló, a mennyezet és a falak szigetelőanyagai (hang- és hőszigetelő habok) tartalmazhatnak formaldehidet. A formaldehidet a légtérből belélegezve, elsősorban az orrnyálkahártya veszi fel. Bőrön át is képes bejutni az ember szervezetébe.
TVOC
A TVOC a légszennyező anyag keverékek angol rövidítése, magyarul legjobban az "illékony szerves elegyek" szavakkal lehetne fordítani. Ennek maximális értékeire a Szövetségi Környezetvédelmi Hivatal ajánlásokat tett közzé:
<0,2 mg/m3 Nincs irritáció, nem romlik a közérzet
0,2-3,0 mg/m3 Irritáció vagy a jó közérzet romlása lehetséges
3,0-25 mg/m3 Fejfájás lehetséges
>25 mg/m3 Fejfájás, és egyéb neurotoxikus hatások lehetségesek
A VOC gázok forrása biológiai vagy mesterséges lehet: cigarettafüst, festékek, lakkok, ragasztók, műanyagok szervez oldószereinek kipárolgása (pl. műanyag játékok), formaldehidek, elsősorban bútorzatból, parkettából , belsőépítészeti fa-anyagokból, sütés során olajból felszabaduló formaldehidek, háztartási tisztítószerek, kozmetikumok.
Huzamosabb ideig olyan térben tartózkodni, ahol az ilyen anyagok koncentrációja magas, az egészségre súlyosan káros lehet, egyes anyagok rákkeltő hatásúak.
CO (szénmonoxid)
Konyhánkban főzéskor, vagy fűtőrendszerek használata során a nitrogén-dioxid mellett szén-monoxid (CO) is juthat környezetünk levegőjébe. A CO színtelen, szagtalan gáz, mely a szénvegyületek tökéletlen égetése során keletkezik. A CO koncentrációja 200 ppm, vagy az alatti érték esetén enyhe fejfájást, szédülést, hányingert okozhat. 400 ppm-es koncentráció mellett erős fejfájást tapasztalhatunk, 2–3 óra elteltével pedig életveszélyes helyzet is kialakulhat. 800 ppm esetén hányingert okoz, 2 óra elteltével eszméletvesztést, három óra elteltével pedig halált eredményezhet.
CO2 (szén-dioxid)
Belterekben, emberi jelenlét esetén, megfelelő szellőztetés hiányában a CO2 koncentrációja jelentősen megemelkedik. 1000 ppm alatti érték esetén beszélhetünk normális, megengedhető szintről, 1000–2500 ppm között álmosságot, dekoncentrációt tapasztalhatunk, 2500 ppm érték felett pedig egészségkárosító hatással is bírhat a megemelkedett CO2 szint.
Hívjon most: +36304806269